KARTY CHIPOWE – bezpieczne układy elektroniczne
Karty chipowe to karty plastikowe zawierające układ elektroniczny w postaci wmontowanego chip-a. Ze względu na znacznie większą elastyczność i bezpieczeństwo często zastępują prostsze nośniki informacji umieszczone na karcie takie jak pasek magnetyczny czy kod kreskowy. Znaczącą ich przewagą stanowi możliwość wielokrotnego zapisu i usuwania danych umieszczanych w pamięci.
Bezpieczeństwo kart chipowych jest jednym z podstawowych czynników przemawiających za korzystaniem z tego rozwiązania. Odczytanie zaszyfrowanych danych jest zazwyczaj niemożliwe bez odpowiedniego klucza oraz czytnika. Jednocześnie prosta konstrukcja i bezawaryjność chipów stanowi o dużej uniwersalności karty chipowej.
Rodzaje kart chipowych
Karty pamięciowe
Najczęściej wykorzystywane są karty pamięciowe wyposażone w chipy SLE 5542 (4442) – pojemność 256B oraz SLE 5528 (4428) – pojemność 1kB.
Podstawowe cechy
- odpowiedź na reset zgodny z ISO 7816-3
- minimum 100.000 cykli zapisu i kasowania
- odporność na ładunki statyczne do 4000 V
- gwarantowany okres trwałości zapisu danych -10 lat
Karty mikroprocesorowe
Znacznie większe pojemności i dodatkowo wyposażona elektronika w mikroprocesor. Wśród najczęściej wybieranych należy wymienić chipy: SLE 44C10, SLE 44C20, SLE 44C42, SLE 44C80, SLE 44C160
Podstawowe cechy:
- układ zgodny z mikro kontrolerem 80C51
- napięcie zasilające od 2,7V do 5,5V
- minimum 100.000 cykli zapisu i kasowania pamięci EEPRON
- gwarantowany minimalny okres trwałości zapisanych danych -10 lat
KARTY CHIPOWE WYPOSAŻONE W INNE UKŁADY ELEKTRONICZNE ?
CZĘSTO WYKORZYSTYWANE DODATKI
Za sprawą swojego przeznaczenia karty chipowe dodatkowo wyposażone są w różnego rodzaju personalizację umożliwiającą identyfikacje karty lub posiadacza, hologram w celu zwiększenia bezpieczeństwa oraz pasek do podpisu.
Zastosowanie
Kontrola dostępu
Karty chipowe są bardzo dobrze zabezpieczone przed skopiowaniem i podrobieniem (szczególnie karty procesorowe) i dlatego często są wykorzystywane w systemach kontroli dostępu, zwłaszcza do obiektów/pomieszczeń o szczególnym znaczeniu. Karty można zaprogramować tak, aby poszczególnym osobom dawały różne poziomy dostępu.
Karty telewizyjne
Chipowa karta telewizyjna to najpowszechniej stosowane rozwiązanie stosowane przez operatorów płatnych telewizji. Karta zapewnia dostęp do kodowanych i niekodowanych programów. Jej działanie jest podobne do działania pre-paidowych telefonów. Po upływie okresu na który została doładowana, dostęp do kanałów kodowanych zostanie odcięty ale będziemy mogli oglądać programy bezpłatne.
Karty bankowe
W przypadku kart bankowych, głównym czynnikiem decydującym o ich stosowaniu jest najwyższy z możliwych poziom bezpieczeństwa. Karta ma chronić nasze pieniądze, więc pomimo większych kosztów produkcji, wyparła karty magnetyczne, które stosunkowo łatwo można klonować.
Aktualnie większość kart bankowych to karty hybrydowe czyli zawierające dwa lub trzy układy: pasek magnetyczny, chip a także coraz częściej układ zbliżeniowy.
Elektroniczna Legitymacja Studencka
Układ graficzny oraz rodzaj chipa został określony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zastępuje dotychczas stosowaną papierową legitymację. Uprawnia do zniżek w transporcie publicznym oraz wszelkich rabatów przysługujących osobom do 26 roku życia. Bardzo często wyposażona jest w moduł zbliżeniowy, dzięki czemu może pracować jako bilet okresowy MPK.