Karty ze zdrapką – zabezpieczenie kodów, PIN-ów i numerów

Zdrapka to element nanoszony na kartę w celu zasłonięcia informacji które mają pozostać ukryte przed nieuprawnionymi osobami. Specyfika tego rozwiązania sprawia, że jakiekolwiek próby podpatrzenia lub usunięcia zdrapki pozostawiają ślady ingerencji tym samym informując o możliwym wykorzystaniu danych. Zatem zdrapka najczęściej wykorzystywana jest dokarty ze zdrapka zasłaniania numerów PIN, informacji o nagrodzie czy kodów autoryzacyjnych. Użycie karty ze zdrapką bardzo często jest równoznaczne z akceptacją regulaminu lub umowy cywilno-prawnej.

Podstawową metoda nanoszenia zdrapki jest umieszczanie na karcie specjalnej naklejki o wymiarach 8x40mm, która staje się integralną częścią karty, a jej usunięcie jest niemożliwe. To najtańsze rozwiązanie, ale uniemożliwiające wybór rozmiaru zdrapki tym samym przydatne gdy na karcie jest jeden kod, a najważniejszym kryterium jest cena.

Znacznie większe możliwości dostarczają zdrapki termiczne, które mogą posiadać dowolny kształt, rozmiar i mogą znajdować w dowolnym miejscu i ilości. Szczególnie polecane w przypadku np. kart zdrapek z jednorazowymi kodami dla bankowości gdzie na jednej karcie musi zostać umieszczonych kilkadziesiąt kodów potwierdzających operację.


CZĘSTO WYKORZYSTYWANE DODATKI


Zazwyczaj każda karta zdrapka ukrywa zmienne dane, zatem konieczna jest dodatkowa personalizacja w postaci nadruku numerów lub kodów. Często także w celu uniemożliwienia podrobienia takiej karty korzysta się hologramów lub poddruków UV. Pasek do podpisu w tym wypadku używany jest jeśli potrzeba wpisać ręcznie numer nadany podczas wydawania karty.

personalizowane karty zdrapki
z paskiem do podpisu - karty ze zdrapką
karty hologramowe ze zdrapką

ZASTOSOWANIE

Karty telefoniczne

Karty ze zdrapką największą popularność zdobyły za sprawą wszelkiego rodzaju kart telefonicznych (pre-paidowych). Zdrapka w tym wypadku zakrywa jednorazowy kod doładowujący telefony komórkowe, ale także te tracące już na znaczeniu połączenia międzynarodowe.

Karty prezentowe

Często karty podarunkowe, karty rabatowe czy lojalnościowe zawierają jednorazowe kody umożliwiające skorzystanie z usługi lub zakup produktu w korzystnej cenie, a nawet bez ponoszenia wydatków. Mogą one zostać zakupione jako prezent, a także stanowią nagrodę przyznawaną przez poszczególne firmy.

Karty dostępowe do usług

Wydawać się może, że w dobie Internetu karty ze zdrapką nie są już tak często wykorzystywane jak dawniej. To oczywiście złudzenie, ponieważ nadal można je spotkać w opakowaniach gier i oprogramowania. Dzięki nim przyznawany jest też dostęp do specjalistycznych usług jak np. internetowy serwis komputerowy czy portal udzielający porad prawnych.